Dobierając bieliznę termoaktywną powinniśmy kierować się warunkami atmosferycznymi w których planujemy używać odzież termoaktywną oraz indywidulanymi preferencjami. Im niższe temperatury w których będziemy przebywać tym cieplejsza powinna być bielizna termoaktywna.
Niekoniecznie, każdy z nas inaczej odbiera zimno i ciepło. Osoby, które często są eksponowane na niższe temperatury w pewnym stopniu oswajają się z niskimi temperaturami i komfortowo będą się czuć w cieńszej bieliźnie. Analogicznie w tych samych warunkach, osoby będące zmarzluchami będą potrzebowały cieplejszej bielizny termicznej albo dodatkowej warstwy odzieży.
Właściwości termiczne poszczególnych kolekcji uzależnione są od składu dzianiny oraz gramatury. Dzianinę o gramaturze ok 200g/m2 można zakwalifikować już jako odpowiednią dla zimowej bielizny termoaktywnej. W kolekcjach zimowych bardzo często jednym ze składników jest wełna Merino.
Ze względu na szczególne właściwości termoaktywne wełna Merino stosowana jest również w kolekcjach letnich. O tym czy dana kolekcja z wełny Merino jest dedykowana na lato czy zimę będzie decydować gramatura dzianiny.
Nie, bawełna pochłania wilgoć a proces odparowania wilgoci z dzianin bawełnianych jest długotrwały. Z tego powodu wiodący producenci nie wykorzystują bawełny w bieliźnie termoaktywnej.
Bieliznę termoaktywną zazwyczaj używamy przy wzmożonej aktywności fizycznej. W takich warunkach dochodzi do nadmiernej potliwości a bawełna bardzo trudno i długo schnie. Wilgoć zgromadzona w odzieży znacząco zmniejsza komfort podczas aktywności fizycznej a wręcz potęguje poczucie chłodu w niskich temperaturach. Może być wręcz powodem problemów zdrowotnych szczególnie w okresie zimowym.
Dobrze dobrana bielizna powinna być przylegająca bo tylko wtedy spełnia swoją funkcję zarówno w zakresie odprowadzania wilgoci jak i utrzymania ciepła przy ciele. Luźna odzież termoaktywna sprawi, że nie będziemy w pełni korzystać z właściwości bielizny.
Im mniej tym lepiej. Pamiętaj, że każda warstwa odzieży ogranicza odprowadzanie wilgoci. Przyjęło się takie powiedzenie, że bielizna termoaktywna jest tak dobra jak najsłabsza warstwa założona na bieliznę. O tym ile warstw założymy na siebie powinny decydować warunki atmosferyczne oraz nasze indywidualne postrzeganie zimna.
Idealnym rozwiązaniem byłoby gdybyśmy na bieliznę termoaktywną mogli założyć tylko jedną warstwę. Bardzo ważne jest by kolejne warstwy były przepuszczalne i oddychające, aby nie stanowiły takiej swoistej zapory dla procesu odprowadzania wilgoci.
Oczywiście, bielizna termoaktywna nie jest zarezerwowana tylko dla aktywnych sportowców. Może być stosowana w wielu codziennych sytuacjach. Znakomicie się sprawdzi podczas jesienno-zimowych spacerów czy rodzinnych wycieczek rowerowych. Często jest też używana przez osoby, którym zaleca się ochronę organizmu przed nadmierną ekspozycją na zimno np. w okolicy nerek.
Tak, przede wszystkim zalecamy całkowite wyeliminowanie bawełnianej odzieży – najczęściej jest to bawełniany podkoszulek. Odpowiednia, dobrze dobrana do warunków atmosferycznych bielizna termoaktywna, jest zdecydowanie lepsza od bawełnianej odzieży. W trakcie treningu jest wiele momentów w których są przerwy miedzy ćwiczeniami . W bawełnianej mokrej koszulce nie tylko nie czujemy się komfortowo ale przede wszystkim narażeni jesteśmy na wychłodzenie.
Oczywiście, wielu Klientów pierwsze informacje o bieliźnie termoaktywnej uzyskało od swoich znajomych których łączy zamiłowanie do wspólnych pasji. Jeżeli Twoja hobby związane jest z przebywaniem w niskich temperaturach to bielizna termoaktywna jest znakomitym rozwiązaniem. Dobór odpowiednej bielizny uzależniony jest w takiej sytuacji od temperatur i intensywności.
Ze względu na różnice w temperaturach w okresie letnim mamy inne oczekiwania od odzieży termoaktywnej. Letnia odzież termoaktywna ma zdecydowanie lepsze właściwości oddychające i liczne strefy wentylacji. Markowi producenci korzystają również z dzianin chłodzących, które poprawiają komfort użytkowania w okresie wysokich temperatur. Przykładem takiej bielizny jest motocyklowa kolekcja Cooler marki Brubeck, która posiada właściwości chłodzące i jest dedykowana do sportów motorowych w okresie letnim.
Zalecamy stosowanie wskazówek opracowanych przez producentów. Większość bielizn termoaktywnych możemy prać mechanicznie w temperaturze do 40°C. Termoaktywną odzież wełnianą należy prać ręcznie w temperaturze do 30°C przy użyciu płatków mydlanych lub szarego mydła. Nie można stosować płynów do płukania, mechanicznego suszenia oraz prasowania.
Informacje
Adres: 25-090 Dyminy, ul. Kielecka 28, Woj. Świętokrzyskie | Nip: 959-105-12-92 | Regon: 292685170 |Tel.: +48 790-858-858 | E-mail: sklep@termoaktywna.pl
Copyright © termoaktywna.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Realizacja: mediamagic.pl